skok na navigaci skok na obsah

Automodul.cz

Hybrid se tlačí i do vozidel Aston Martin

  8:41aktualizováno  8:41
Aston Martin a Bosh postavily prototyp hybridního modelu DB9 s celkovým výkonem 750 koní. Do výroby se ale nedostane. Obě společnosti zjišťují schopnosti a potenciál technologie.

Aston Martin DB9 Plug-In Hybrid | foto: Aston MartinSME.sk

Navzdory mnohým, a ne příliš pozitivním, prognózám o budoucnosti elektrických vozidel, hybridní pohonné systémy jsou na tom jak se zdá o malý kousek lépe. V tuto technologii věří často i automobilky zaměřené na výrobu a vývoj automobilů, které by měly nabídnout sportovní svezení.

Výjimkou není ani automobilka Porsche, která hrozí, že v budoucnu budou všechny modely z jejího portfolia hybridní. Podobnou cestu zkouší i britský Aston Martin. Své síly spojil se společností Bosh a spolu postavily hybridní Aston Martin DB9 typu Plug-In.

Cílem je ukázat potenciál hybridu

Pohonnou jednotkou modelu DB9 Hybrid zůstal známý šestilitrový V12. Původních 380 kW (517 k) vyprodukovaných spalovacím agregátem, zvýšily dva elektromotory na celkový společný výkon 552 kW (750 k). Ty pohánějí kola přední nápravy, čímž se hybridní Aston Martin DB9 stává zároveň prvním vozem britské dílny s pohonem všech čtyř kol.

Aston Martin DB9 Plug-In Hybrid

Aston Martin DB9 Plug-In Hybrid

Hybridní systém přidá vozu na váze přibližně 300 kg, která se vyšplhala na celkových 1 785 kg. Odpovědné za to jsou hlavně baterie umístěné před zadní nápravou s celkovou kapacitou až 180 kWh.

Jelikož testování je jen na začátku, reálné dynamické parametry ještě zveřejněny nebyly. Počítačové simulace slibují zlepšení zrychlení (0 - 100 km / h) o přibližně 20%. Dojezd vozidla na čistě elektrický pohon se pohybuje na úrovni 25 km.

Elektronika ovlivní chování auta

Díky spolupráci se společností Bosh dostal automobil nejnovější systém stabilizace a trakční kontroly - "torque vectoring" se čtyřmi režimy (Safe, Sport, Drift, Custom), který přerozděluje točivý moment mezi nápravy při průjezdech zatáčkami.

Vyberte si

I luxusní vozy najdete na automodul.cz - co všechno se dá pořídit nad milión?

Systém dokáže měnit charakteristiku vozu, jeho přetáčivost nebo nedotáčivost, také v závislosti na stavu pneumatik, počasí či množství pasažérů ve vozidle. Doplňkovou funkcí je připojení na internet, umožňuje stažení nastavení vozidla pro konkrétní závodní okruh.

Společnost Bosh zároveň hybridní Aston Martin DB9 doplnila o dotykovou obrazovku prostřednictvím které řidič vidí a ovládá parametry hybridního systému.

Představitelé automobilky Aston Martin nezapomněli zdůraznit, že stejně jako Aston Martin Rapide S spalující vodík, ani DB9 Hybrid nebude určen na produkční výrobu. Ukazuje jen potenciál a směr hybridní technologie a společnosti Bosh umožní ladit systém pro potřeby jeho použití ve vozidlech jiných výrobců.

Fotogalerie

Článek publikujeme ve spolupráci s auto.sme.sk

Autor: , SME.sk

 

Najdete na iDNES.cz

technická podpora: +420 734 517 369, eduard.vachovec@automodul.cz
AutoModul.cz | obchod@automodul.cz