skok na navigaci skok na obsah

Automodul.cz

Audi ochrání prominentní pasažéry pancéřovanou limuzínou A8 L Security

  9:47aktualizováno  9:47
Život posádky chrání ručně skládaný hliníkový skelet, samostatná buňka pro pasažéry a neprůstřelná skla. Audi nezapomenulo ani na stylový modrý majáček pro prominenty.

AUDI A8 L Security | foto: AUDISME.sk

Automobilka se čtyřmi kruhy ve znaku představila svou největší a zřejmě nejexklusivnější verzi vlajkového modelu A8. V hlavní roli ale není jen luxus, nýbrž především bezpečnost cestujících.

Limuzína Audi A8 L Security je kromě prodlouženého rozvoru doplněna o další pancéřování karosérie certifikované německým balistickým centrem v Mnichově.

Hliníkový skelet jednoho auta vyrábějí 450 hodin

Základem vozu je ručně stavěný celohliníkový skelet. Jeho výroba v chráněném prostředí trvá přibližně 450 hodin. Až následně je konstrukce předána na další montáž.

Audi A8 L Security splňuje třídu ochrany VR 7, což je podle Audi nejpřísnější třída ochrany určená pro civilisty.

Fotogalerie

Tělo vozidla i bezpečnostní skla musí odolat střelbě z automatických zbraní municí NATO.

Některé části vozu jsou ještě odolnější ( třída VR 9 a 10 ). K samotnému pancéřování a bezpečnostním sklům přidává Audi i odolnost proti explozi samotného vozidla.

Posádku chrání odolné materiály

Prostor pro pasažéry je tvořen jako samostatná buňka postavena z tvrdých a odolných materiálů, tepelně tvarované oceli, speciální odolné aramidové tkaniny, hliníkových slitin a vícevrstvého skla.

Tvrzená skla doplněná o polykarbonátovou vrstvu na vnější straně, zajišťují odolnost nejen proti kulkám, ale i proti střepinám po výbuchu. Těžké dveře vybaveny funkcí Doorstop udrží dveře otevřené ve zvolené pozici i v případě, že auto neparkuje na rovině.

Pasažéři vozidla mohou s okolním světem komunikovat prostřednictvím elektroniky ukryté v komunikačním boxu. Ten je v kufru auta spolu s přídavnými bateriemi chráněný dodatečným pancéřováním.

Zvláštní zvýšená ochrana baterií vozidla a palivové nádrže je dostupná za příplatek.

Těžce poškozené dveře posádka odpálí

Audi A8 L Security se díky integrovanému hasicí systému vypořádá i s ohněm. Samotné hašení je aktivováno automaticky nebo stisknutím tlačítka.

Zvláštní patent vlastní Audi na otevření dveří v případě jejich vážného poškození. Všechny dveře jsou vybaveny pyrotechnickou náloží. Po stisknutí tlačítka systém odpálí uchycení dveří a pasažér dveře bez námahy otevře.

Audi ochrání i před jedovatým plynem

Posádka je chráněna i v případě, že je okolí vozidla zamořené jedovatým plynem. Čerstvý vzduch je uložen ve dvou tlakových nádobách. Ty jsou schopny vytvořit v kabině přetlak, aby se jedovaté plyny nedostaly do kabiny vozidla.

V nabídce jsme našli bezpočet dalších bezpečnostních prvků, například selektivní odemykání dveří, odsavač kouře z interiéru, signální LED světla pro jízdu v konvoji, sirény, kamery a mnoho dalšího.

Samozřejmostí jsou 19tipalcové pneumatiky s polymerovou vrstvou ( 225 / 70 ), které i bez vzduchu umožní udržovat rychlost 80 km / h.

Jen nejvýkonnější motory

Přestože pohotovostní hmotnost neznáme, vozidlo jistě nebude ve srovnání se standardním modelem lehké. I proto Audi nabízí na pohon auta pouze dvojici benzinových pohonných jednotek.

Slabším variantou je motor 4,0 TFSI. Osmiválec má výkon 320 kW (435 k) a 600 Nm točivého momentu. Pancéřové monstrum se rozjede z klidu na rychlost 100 km / h za 7,5 sekundy.

Silnější alternativu tvoří agregát W12 ( 3 válce ve čtyřech řadách, nebo dva motory V6 na jednom klikovém hřídeli ) s celkovým zdvihovým objemem 6 299 cm3. Agregát vyprodukuje výkon 368 kW (500 koní) a točivý moment 625 Nm. Pancéřovaná limuzína s ním akceleruje na rychlost 100 km / h za 7,1 sekundy. Maximální rychlost je omezena na 210 km / h.

První dodávky nové bezpečnostní limuzíny Audi A8 L Security plánuje německá značka ve třetím čtvrtletí 2014.

Článek publikujeme ve spolupráci s auto.sme.sk

Autor: , SME.sk

 

Najdete na iDNES.cz

technická podpora: +420 734 517 369, eduard.vachovec@automodul.cz
AutoModul.cz | obchod@automodul.cz