skok na navigaci skok na obsah

Automodul.cz

Bezpečnost posádky zvýší externí boční airbagy

  13:45aktualizováno  13:45
Při nafukování ochrání přední i zadní dveře až po spodní hranu oken. Externí boční polštáře se na vozidla dostanou do roku 2020.

boční externí airbagy | foto: SWNSSME.sk

Ještě do konce tohoto desetiletí by se na vozidlech měly objevit první externí boční airbagy. S informací přišla společnost TRW, přední výrobce a vývojář bezpečnostních systémů vozidel. Americká společnost dodává bezpečnostní prvky do více než 40 automobilových značek.

Nové vzduchové polštáře by se měly nafouknout z podběhů dveří ve zlomku sekundy před samotným nárazem. Výraznou měrou přispějí k redukci závažných zranění po bočních nárazech.

Podle společnosti TWR tvoří boční náraz obrovské riziko a na nehodách se podílí až 40 procenty.

Do projektu, financovaného i Evropskou unií, se už před třemi lety zapojila španělská značka Seat přesto, že nebude s novým typem airbagu nakládat jako první.

Rotujícím pohybem ochrání dveře

Vak o objemu 200 litrů, hluboký 15 až 20 cm, vysoký 70 cm a dlouhý přibližně 200 cm - při nafukování rotuje a chrání přední i zadní dveře až po spodní okraj okna. Pro potřeby extrémně rychlého nafouknutí polštář využívá dva pyrotechnické zásobníky vzduchu, které polštář nafouknou za 20 až 30 ms.

Společnost TWR si nechala patentovat unikátní vnitřní strukturu polštářů, díky níž jsou airbagy výjimečně pevné. Stále však umožňují samotnému výrobci vozidla nastavit jejich pružnost tlakem vzduchu.

Dle potřeby budou k dispozici menší vaky s vyšším tlakem nebo velké s menším tlakem plnícího média.

V dalších letech bude TWR vyvíjet systém pro záznam a vyhodnocení informací z kamer a radarů vozidla tak, aby zajistila co nejpřesnější nafouknutí externího vaku. Přesné načasování rozvinutí airbagu je nejnáročnější úkol, na níž závisí úspěch aktivní ochrany posádky.

Historie vzduchových polštářů sahá až na začátek padesátých let, ale masově ve vozidlech se rozšířily až o dvě desetiletí později.

Dnes tvoří základ aktivní ochrany posádky. Základní airbag řidiče a spolujezdce doplnily boční airbagy ve středovém sloupku, záclonové airbagy nad dveřmi, kolenní polštáře a dokonce i airbagy na bezpečnostních pásech.

čelní externí airbagy

čelní externí airbagy

Na březnovém autosalonu v Ženevě Volvo představilo airbag určený pro chodce. Systém okamžitě po nárazu detekuje, že se jedná o pěší osobu, nadzvedne kapotu a zpod hrany čelního skla nafoukne speciální vzduchový polštář.

Článek publikujeme ve spolupráci s auto.sme.sk

Autor: , SME.sk

 

Najdete na iDNES.cz

technická podpora: +420 734 517 369, eduard.vachovec@automodul.cz
AutoModul.cz | obchod@automodul.cz