skok na navigaci skok na obsah

Automodul.cz

Vystoupíte z vozidla a Ford zaparkuje sám

  9:51aktualizováno  9:51
Ford rozšířil parkovací systém o možnost zaparkovat vozidlo i po vystoupení řidiče. Bezpečnost chce zvýšit inteligentním systémem obcházení překážek.

Ford - nové technologie | foto: FordSME.sk

Stále sofistikovanější bezpečnostní systémy se stávají součástí i vozidel nižších tříd. To, co bylo kdysi výsadou vlajkových lodí značek, si mohou zákazníci dokoupit k výbavě vozidla. Nejednou i za přijatelné peníze.

Parkování tlačítkem i po vystoupení z auta

Minulý týden odhalil Ford technologii, která řidičům umožní zaparkovat pouhým stisknutím tlačítka uvnitř vozu i mimo něj.

Parkovací technologie ovládá řízení , volbu převodových stupňů a také pohyb vozidla dopředu a dozadu. Umožňuje zaparkovat vozidlo nejen stiskem tlačítka, ale i pomocí dálkového ovladače.

Auto automaticky manévruje a brzdí , aby zabránilo nehodě

Ford - nové technologie

Ford také představil prototyp systému, který automatickým manévrováním a brzděním zabraňuje kolizím s vozidly i chodci.

Vložil jej do Focusu, který je vybaven systémem k obcházení překážek v rámci výzkumného projektu "Interactive" ( Accident Avoidance by Active Intervention of Intelligent Vehicles - předcházení nehodám aktivním zásahem inteligentních vozidel ) .

Pro úplnost je ale třeba dodat, že prémiové značky již nějaký čas disponují takovýto automatickým kolizním brzděním před překážkou.

Ve snaze vyhnout se překážce otáčí volantem

Technologie využívá tři radary , ultrazvukové senzory a kameru , pomocí kterých monitoruje 200 - metrový úsek silnice před vozidlem. Když systém zaznamená pomalý nebo nehybný objekt, nejprve zobrazí upozornění a potom spustí varovný signál.

Pokud řidič přiměřeně nemanévruje nebo nebrzdí , technologie obcházení překážek aktivuje brzdy, prozkoumá volný prostor na obou stranách nebezpečného objektu a převezme kontrolu nad elektronickým posilovačem řízení, aby auto zabránilo ve srážce.

Zmíněnou technologii otestovali při rychlostech přesahujících 60 km / h .

Kromě toho , Ford předvedl i nové koncepční vůz Ford S- MAX vybaveny inteligentním systémem ochrany ( IPS ) s funkcí Pre- Collision Assist, který rozpoznává chodce a v případě neodvratně hrozící srážky automaticky aktivuje brzdy.

Ford - nové technologie

Ford - nové technologie

Článek publikujeme ve spolupráci s auto.sme.sk

Autor: , SME.sk

 

Najdete na iDNES.cz

technická podpora: +420 734 517 369, eduard.vachovec@automodul.cz
AutoModul.cz | obchod@automodul.cz