skok na navigaci skok na obsah

Automodul.cz

Ford slaví 100 let pásové výroby aut

  8:07aktualizováno  8:07
Vynález pásové výroby, který zavedla do praxe automobilka Ford, se velmi rychle rozšířil i do jiných průmyslových odvětví.

Továrny Ford - začátek pásové výroby | foto: FordSME.sk

Přesně před sto lety spustil průmyslník Henry Ford pásovou výrobu ve své automobilce Ford Motor Company.

Fotogalerie

Pásová výroba se rozběhla v montérské dílně v Highland Parku. Vynález zjednodušil montáž vozu Ford Model T tím, že ji rozdělil na 84 samostatných kroků. Každý z nich vykonávala skupina dělníků. Vozy byly mezi jednotlivými stanovišti tažené lanem.

Nový proces znamenal revoluci v průmyslové výrobě a zkrátil čas potřebný k montáži jednoho automobilu z 12 hodin na 90 minut.

Model T tak mohl zlevnit z 850 dolarů na méně než 300 dolarů. Poprvé v historii byla motorová vozidla dostupná širokým masám.

Nakonec Ford vyráběl Model T tempem jeden automobil za 24 sekund a do roku 1927 po celém světě prodal více než 15 milionů vozů.

Kromě toho, v roce 1914 zavedl Henry Ford denní mzdu pět dolarů, což bylo tehdy hodně peněz. Jeho cílem bylo umožnit zaměstnancům koupit si automobil, který sami vyráběli.

Vysloužil si tím loajalitu svých dělníků a pomohl k vzestupu nové střední třídy, která mohla volně cestovat, měnit místo bydliště a usilovat o svůj " americký sen ".

Společnost nesoucí jméno Henryho Forda v současnosti rozšiřuje výrobní postupy a zavádí nové technologie, které by mohly v nadcházejících desetiletích znamenat další evoluci ve velkosériové výrobě.

Do roku 2017 chce Ford zvýšit flexibilitu svých továren tak, aby každý závod vyráběl v průměru čtyři různé modely. Do té doby by měly 90 % všechny výrobní provozy Fordu pracovat v třísměnném režimu.

Kromě toho, prakticky všechny modely značky Ford budou založeny na devíti základních platformách.

Článek publikujeme ve spolupráci s auto.sme.sk

Autor: , SME.sk

 

Najdete na iDNES.cz

technická podpora: +420 734 517 369, eduard.vachovec@automodul.cz
AutoModul.cz | obchod@automodul.cz