skok na navigaci skok na obsah

Automodul.cz

Lidová tvořivost: Nakreslil značky, na chodníku ukazují 1,5 metru

  6:15aktualizováno  6:15
Řidiči na Rjazaňské ulici v Bratislavě už nemusí hádat, jak daleko mohou parkovat na chodníku. Nepomohla ale policie, nýbrž kutil.

Vymyslel a nakreslil značky, které na chodníku ukazují 1,5 metru. | foto: Matúš ČupkaSME.sk

Na Rjazaňské ulici v Bratislavě se na chodníku objevily značky, které vyznačují vzdálenost 1,5 metru od jeho okraje. Naznačují, pokud ještě smí auto parkovat, aby nechal chodcem dostatečnou šířku chodníku a řidič neriskoval pokutu.

Značky ale nejsou oficiální a nejsou dopravním značením.

Chtěl pomoci řidičům i chodcům

"Šlo o to, že na Rjazaňské bydlím už 2,5 roku a docela slušně mě začalo vytáčet, že zde mnoho řidičů nerespektuje 1,5 metru pro chodce na chodnících. Zároveň jsou takoví co nechají i více než 1,5 metru," vysvětlil Matouš Čupka, který je autorem značek.

Vycházel z předpokladu, že řidiči neumí odhadnout vzdálenost 1,5 metru. Proto se rozhodl, že jim vzdálenost vyznačí. Už se nechtěl spoléhat na městskou policii, která podle něj nepomáhá.

"Mnozí máme zkušenost, že pokud voláme městské policisty na špatně parkující vozidla, tak nás přesvědčují, že vždyť auta musí někde parkovat, " vysvětlil Čupka.

Řidiči zaparkovali podle značek

Autora značek reakce řidičů překvapila. "Výsledek byl úžasný, protože najednou všichni stojí na značkách. Nevadí to provozu a najednou projdou dva lidé vedle sebe."

Matouš Čupka nám také napsal, že by chtěl značky postupně umístit i na další úseky ulice.

"Pokud by se to osvědčilo, tak bych rád značkoval i další kritické ulice, třeba s hnutím Zelená hlídka."

Zelená hlídka je podle jejich profilu na Facebooku sdružením slovenských občanů, kteří se již nedokáží přihlížet nahromaděným odpadkům a městu plného reklamy.

Policie: To, co je upraveno zákonem, se zpravidla duplicitně nevyznačuje

Novináři z deníku SME oslovili i městskou policii, magistrát slovenského hlavního města, městskou část Bratislava - Nové Mesto, ministerstvo vnitra a státní policii.

Průzkum mezi čtenáři

Značky nakreslené na chodníku, které ukazují 1,5 metru,

a) pomohou všem

98 %


b) pomohou pouze řidičům

1 %


c) pomohou jen chodcům

0 %


d) nikomu nepomohou

1 %


Na auto.sme.sk hlasovalo 5 565 lidí.

Jen státní policie zareagovala na otázky o značkách, které ukazují, jak daleko smí řidiči parkovat na chodníku.

"Dopravní značení je možné použít pouze v souladu se zákonem, po určení příslušným silničním správním orgánem nebo obcí, po souhlasu příslušného dopravního inspektorátu, " upozornil Michal Szeiff, mluvčí bratislavské krajské policie s tím, že symboly na chodníku nejsou dopravními značkami.

Podle Szeiffa se zpravidla to, co je upraveno zákonem, duplicitně nevyznačuje. Reagoval tak na otázku, zda by značky pomohly, aby řidiči respektovali minimální předepsanou šířku chodníku určenou výhradně chodcům.

Na nejednom místě se ale nacházejí dopravní značky zakazující parkování přesto, že i bez nich by tam řidiči nesměli parkovat na základě obecných dopravních pravidel.

Článek publikujeme ve spolupráci s auto.sme.sk

Autoři:

 

Najdete na iDNES.cz

technická podpora: +420 734 517 369, eduard.vachovec@automodul.cz
AutoModul.cz | obchod@automodul.cz