skok na navigaci skok na obsah

Automodul.cz

Malý Opel Adam dostal nádrž na plyn LPG

  10:20aktualizováno  10:20
Opel rozšíří řadu svých vozidel ecoFlex o model Adam na zkapalněný ropný plyn (LPG). Nádrž neomezuje kufr a zvýší dojezd na 1 200 km.

Opel Adam LPG | foto: OpelSME.sk

Přestavba automobilu na zkapalněný ropný plyn LPG je relativně populární, ale v našich končinách jsou alternativní paliva stále v absolutní menšině.

Tento stav se snaží zvrátit i samotní výrobci automobilů, kteří z času na čas nabídnou model na LPG nebo stlačený zemní plyn CNG, přímo od výroby.

Opel Adam LPG

Opel Adam LPG

Automobilka Opel se rozhodla, že rozšíří paletu svých modelových verzí ecoFlex, schopných spalovat LPG o nový model. Stane se jím malý stylový Adam.

Opel Adam LPG bude pohánět 1,4 litrový spalovací motor, produkující výkon 64 kW (87 k).

V kombinovaném cyklu by mu mělo stačit 6,9 litru plynu na 100 km jízdy, což jsou přibližně poloviční náklady vůči provozu na benzín.

Opel Adam LPG

Opel Adam LPG

Aby na automobil mohla být poskytnuta stejná záruka jako na vozidla spalující výhradně benzín, výrobce zesílil ventily a jejich sedla a přeprogramoval řídící jednotku.

Opel Adam LPG

Opel Adam LPG

Při předělávání benzinového vozidla na LPG, obsadí nádrž většinou původní místo rezervního kola. Jelikož je Opel Adam automobilem na LPG od výroby, jeho 35 litrová nádrž neomezuje zavazadlový prostor. Umístěna je totiž pod podlahou vozu.

Systém ve vozidle přepíná mezi LPG a benzínem automaticky a je schopen ukázat dojezd pro každou nádrž zvlášť, ale i dojezd kombinovaný.

V čistě plynovém režimu by měl Opel Adam procestovat vzdálenost asi 500 km. Pokud plynu pomůže benzín, tak se dojezd zvýší na 1 200 km.

Se speciální redukcí byste neměli mít problém natankovat do malého Adama plyn kdekoli v Evropě. Celkově je k dispozici 35 tisíc čerpacích stanic s LPG. Hrdla obou nádrží jsou na jednom - standardním místě.

Automobilka Opel si malého Adama na kombinované palivo v Německu ocenila na 16 150 eur - tedy zhruba čtyřista tisíc korun.

Článek publikujeme ve spolupráci s auto.sme.sk

Autor: , SME.sk

 

Najdete na iDNES.cz

technická podpora: +420 734 517 369, eduard.vachovec@automodul.cz
AutoModul.cz | obchod@automodul.cz