skok na navigaci skok na obsah

Automodul.cz

Německý autoklub ADAC falšoval soutěž o nejoblíbenější auto

  12:01aktualizováno  12:01
Největší autoklub v Německu a Evropě ADAC falšoval čísla při udělování titulu "Žlutý anděl". Automobilky se zlobí.

ADAC | foto: WIKIMEDIA/CCSME.sk

Čtyři dny před vyhlášením výsledků prestižní ankety německý automobilový klub ADAC všechna obvinění odmítal. Jeho šéf Karl Obermaier na slavnostním čtvrtečním předávání titulu nejoblíbenější auto Německa hovořil o "pomluvě a nepravdách" a deníku Süddeutsche Zeitung, který klub obvinil, že změnil čísla ankety, vzkázal, že nic není starší než včerejší noviny.

V neděli však největší automobilový klub v Německu a v Evropě přiznal, že falšoval čísla, podle kterých mají Němci nejraději auto Volkswagen Golf.

Šéf klubu Obermaier deníku Süddeutsche Zeitung potvrdil, že při průzkumech se čísla měnily roky. Tvrdí však, že pořadí aut sedělo.

Miliony nebo jen tisíce lidí rozhodovaly o anketě?

Na svou funkci už rezignoval šéf komunikace a šéfredaktor časopisu členů klubu Michael Ramstetter. Časopis čte 16 milionů členů klubu ADAC a všichni se mohou zapojit do ankety Žlutý anděl o nejoblíbenější auto roku.

"Klub ADAC musí všechno vysvětlit, " řekl agentuře DPA německý ministr dopravy Alexander Dobrindt z CSU.

Nejvíce se zlobí automobilky. Zvláště Volkswagen, jehož Golf se stal vítězem ankety Nejoblíbenější auto Němců roku 2014. Namísto 34 299 hlasů však auto dostalo jen 3409 hlasů.

Loni byly výsledky ankety zpochybňovány, když bodovala firma Mercedes.

Klub ADAC má 19 milionů členů a v průzkumech patřil doposud k nejdůvěryhodnějším institucím v Německu.

Právě deník Süddeutsche Zeitung, který skandál odhalil, nedávno o klubu napsal: ADAC je Německo. Klub ADAC funguje i jako pojišťovna, cestovní kancelář a pronajímá auta.

V politice zastupoval zájmy řidičů, když politici navrhovali omezit rychlost na dálnicích, nebo žádali zavést mýtné jen pro cizince.

Nyní klub důvěru Němců ztrácí. Automobilový expert Ferdinand Duenhoeffer z Univerzity Duisburg - Essen zpochybnil i jeho testy.

"Pokud lhali při soutěži o nejoblíbenější auto, nedá se padělání vyloučit ani v jiných oblastech," říká pro magazín Der Spiegel a žádá prověřit statistiky nehod, tunelů a jiných dopravních testů.

Zfalšovaný Žlutý anděl - den po dni

• 13. leden 2014: podle průzkumu klubu ADAC se nejoblíbenějším autem Němců stal Volkswagen Golf.
• 14. leden: deník Süddeutsche Zeitung napsal, že výsledky ankety jsou zfalšované, ADAC to odmítl, čísla z ankety nezveřejnil
• 16. leden: na oficiálním vyhlašování ankety v Mnichově, na níž předali titul Žlutý anděl Volkswagenu Golf, odmítl šéf klubu Karl Obermaier všechna obvinění
• 18. leden: ADAC ohlásil, že průzkum od nynějška bude mít na starosti externí organizace
• 19. leden: ADAC přiznal manipulaci při vyhlašování ankety a šéfredaktor klubového časopisu Michael Ramstetter rezignoval.

 Článek publikujeme ve spolupráci s auto.sme.sk

Autoři:

 

Najdete na iDNES.cz

technická podpora: +420 734 517 369, eduard.vachovec@automodul.cz
AutoModul.cz | obchod@automodul.cz