skok na navigaci skok na obsah

Automodul.cz

Student z Nigérie postavil z náhradních dílů elektromobil

  8:23aktualizováno  8:23
Vozidlo může na nabíjení baterie využít solární panely nebo větrnou turbínu.

Elektromotor Oyeyiola Seguna | foto: SME.sk

Přestože Oyeyiola Segu, student univerzity OAJ ( Obafemi Awolowo University ) v jihozápadní Nigérii, neměl zrovna ideální podmínky, postavil za několik měsíců elektromobil.

Ze starého brouka Volkswagen Beetle a starých náhradních dílů, které získal většinou zdarma od rodiny, vytvořil funkční elektroauto.

Trápí ho globální oteplování

Oyeyiola Segu chtěl poukázat na současné globální oteplování a nepříznivý vliv oxidu uhličitého na naši atmosféru, ekosystémy, zemědělství a výrobu potravin.

Elektromotor Oyeyiola Seguna

Elektrobrouk Oyeyiola Seguna

Z interiéru automobilu zmizelo všechno zbytečné, aby vznikl prostor a vozidlo ztratilo přebytečnou hmotnost. Oyeyiola Segu upravil podvozek tak, aby byl schopen vypořádat se s změněnou váhou.

Pod přední kapotou, původně určenou na zavazadla, se prý ukrývá malá větrná turbína. Když se vozidlo hýbe, lopatky roztáčí vzduch proudící do přední části vozidla. (ačkoli nevidíme dostatečně velký otvor - pozn. red. )

Střechu automobilu zabírá masivní solární panel. Spalovací motor nahradil elektromotor a do zadní části vozidla se vešly akumulátory. Nabití baterií ze sítě trvá přibližně čtyři až pět hodin.

Software na dohled nad vozidlem programoval sám

Technicky to není všechno. Stav vozidla je možné na dálku kontrolovat pomocí mobilního telefonu. Vozidlo odesílá informace o stavu baterií a dojezdu v daných povětrnostních podmínkách.

Elektromotor Oyeyiola Seguna

Elektrobrouk Oyeyiola Seguna

Podomácku vyrobenému elektromobilu nechybí navigační systém GPS.

Na otázku, co se stane s vozidlem po jeho úplném dokončení, Oyeyiola Segun odpověděl: "Budu pracovat na jeho zlepšování, dokud nebude nigerijským vozidlem budoucnosti."

Elektromotor Oyeyiola Seguna

Elektrobrouk Oyeyiola Seguna

Rozhovor s Oyeyiola Segunem v angličtině zveřejnilo i fórum Oaupeeps a fastcoexist.com.

Článek publikujeme ve spolupráci s auto.sme.sk

Autor: , SME.sk

 

Najdete na iDNES.cz

technická podpora: +420 734 517 369, eduard.vachovec@automodul.cz
AutoModul.cz | obchod@automodul.cz