skok na navigaci skok na obsah

Automodul.cz

Test+video: Porovnali jsme převodovky Audi a Ford

  7:56aktualizováno  7:56
Ford přišel na trh bez tradičních neduhů dvojspojkových automatů. Audi zdokonaluje řazení tak, jakoby převodovka měla oči na silnici.

Původní záměr srovnat většinu nových automatických převodovek se dvěma spojkami překazila nedostupnost aut s takovou převodovkou v jednom termínu.

Nakonec zůstaly v testu dvě nejdůležitější převodovky, včetně poslední novinky od Fordu, kterou jsme postavili do přímého srovnání s etalonem S-Tronic od Audi.

V podstatě jde o dvě nejzajímavější inovace v nižší střední třídě, protože Ford s takovým řešením debutuje a Audi obohatilo sedmistupňový S-tronic o takzvanou volnoběžku na úsporu paliva.

Ford nabízí dvouspojkovou převodovku PowerShift pro naftovou verzi 2,0 TDCi za příplatek 1.990 euro oproti verzi s manuální šestistupňovou převodovkou.

Výběrem převodovky PowerShift se běžný standardní režim servisní prohlídky Focusu po 20.000 kilometrech nemění, přibude jen výměna oleje a filtru v převodovce každých 60 000 kilometrů (nebo 3 roky).

Speciální olejový filtr stojí 44,63 euro a převodový olej 151 euro. Servisní úkon trvá hodinu, což může být v síti Ford kolem 29 euro. Kompletní servis převodovky tak stojí 225 euro.

V redakčním testu jsme zjišťovali, jaká je nová převodovka od Forda a zda stojí za 2.216 euro, které včetně koupě a servisu investujete do automatu.

Parkovaly bez chyby

Ford při debutu převodovky PowerShift odstranil záškub při rozjezdu, typické pro některé převodovky se dvěma spojkami.

Převodovka nabízí dobré sladění charakteristiky se záběrem motoru, takže při parkování se bude i slabší šofér cítit bezpečně.

Parkovací manévry ve strmém kopci zvládá Ford Focus stejně precizně jako Audi A3 S-tronic. Oběma pomáhá asistent rozjezdu do kopce, který se po stisknutí brzdy sám aktivuje.

test dvojspojkových převodovek Ford a Audi

test dvojspojkových převodovek Ford a Audi

Ve Fordu můžete řadit manuálně novým přepínačem na hlavici řadicí páky. Samotná páka mohla být menší.
 

Převodovka tak nemusí držet auto třením spojky a raději využije oporu brzd s postupným uvolňováním. Jedině při finálním couvání k nárazníku stojícího auta je třeba raději zastavit, zmáčknout brzdu a pak přesně docouvat.

Stejně změna mezi jízdou vpřed a zpátečkou vyžaduje počkat, dokud převodovka dokončí proces výměny jednotky za zpátečku. Více času na to potřebuje Ford.

Obě převodovky ukázaly brilantní schopnosti při parkování a manévrování v kopci. Totéž platí i o vyjíždění na obrubníky. Ford v této disciplíně nezaostal za Audi.

Sportovní řazení jim nevoní

Hezčí hlavici voliče převodovky i preciznější chod páky má jednoznačně Audi, protože páka Fordu je mohutná a změna polohy nejde tak ladně.

Nevýhodou Audi je zase samotná dráha, kdy řidič při snaze zařadit D režim nechtěně přejde do krajní zadní polohy S pro sportovní režim.

V manuálním režimu řazení je třeba páku v Audi vyklonit do boční pozice. Ve Fordu stačí použít kolébkový ovladač na hlavici řadicí páky. Na první pohled vypadá nepoužitelně, avšak v praxi představuje nový a velmi intuitivní způsob řazení.

Manuální režim zůstává vhodným doplňkem k vychutnání si jízdy v kopcích. Rychlost řazení by vyhovovala i sportovní jízdě na okruhu, avšak obě převodovky při dosažení maximálních otáček trvale přeřadí svévolně na vyšší stupeň a Audi podřadí při stlačení plynu na podlahu.

Audi přesně kopíruje styl jízdy

Dvouspojkové převodovky Fordu i Audi excelují v jemnosti řazení během komfortní jízdy. Ford si zachovává jemnost i při sprintu z klidu na stovku.

Audi tehdy změní program a podle našich měření udělá výraznější start s vyšším přetížením. Po zařazení dvojky stouplo momentálně zrychlení Audi na 0,62 G a Ford zjemnil nástup dvojky na 0,47 G.

Převodovka PowerShift nemění citelně svůj způsob řazení podle okolních podmínek. V prudké akceleraci byl pokles zrychlení během přeřazení velmi malý.

test dvojspojkových převodovek Ford a Audi

test dvojspojkových převodovek Ford a Audi

Audi má precizně zpracovaný volič automatické převodovky. Škoda, že sportovní režim S je v přímé dráze za klasickým D. Řidič tam páku občas nechtěně přepne.
 

Audi reaguje na všechny změny rychleji, převodovka S-tronic se ochotněji adaptuje na styl řidiče a v běžném nesportovním provozu jsme měli pocit, jakoby mozek převodovky S-tronic viděl na cestu a radil podle toho.

V úsporném režimu dokonce převodovka Audi řadí neutrál, pokud řidič ubere plyn a s autem plánuje pouze "plachtit". Stačí však jemný dotek na pedál plynu nebo brzdy a v průběhu sekundy je tam zařazen stupeň. Novodobý typ volnoběžné jízdy, kterou v jiné podobě využíval i Wartburg, nemáme za co kritizovat.

Ford udělal dobrou práci

Audi chce ve verzi A3 Sportback 1,4 TFSI za převodovku S-tronic o 1350 euro více oproti manuální. Už i proto, že sedmistupňová verze této převodovky má celoživotní olejovou náplň, ale zejména pro její vlastnosti bychom ani neuvažovali nad manuální verzí.

Pro správnost třeba dodat, že sedmistupňový S-tronic lze použít pouze do točivého momentu motoru 250 Nm. Na silnější motory, jaký měl například Ford Focus, používá Audi jen šestistupňový S-tronic, který má servisní interval 60 tisíc kilometrů a jedna prohlídka stojí is prací okolo 180 euro.

Převodovka PowerShift neřadí při běžné jízdě až tak intuitivně jako v Audi a také potřebuje více času na rozpoznání jízdy dolů kopcem. V jemnosti řazení a práci při parkování se Audi vyrovná. Klobouk dolů.

test dvojspojkových převodovek Ford a Audi

test dvojspojkových převodovek Ford a Audi

Kupujeme - Nekupujeme

 Ford hned napoprvé představil převodovku, kterou se vyplatí vybrat k naftovému motoru a dražšímu Focusu. Ideál kompaktního a úsporného vozu bez použití nafty představuje Audi A3 Sportback. Má úžasný kokpit a spojení převodovky S-tronic s motorem 1,4 TSI vychází ideální.
Po testech na Horehroní a Liptově bez nutnosti dotankování jsme vrátili auto do Bratislavy se spotřebou 6,1 litru. Kupuji Audi. Rasťo Chvála

Článek publikujeme ve spolupráci s auto.sme.sk

 

Najdete na iDNES.cz

technická podpora: +420 734 517 369, eduard.vachovec@automodul.cz
AutoModul.cz | obchod@automodul.cz