skok na navigaci skok na obsah

Automodul.cz

Toyota na vodík dokáže celý týden napájet elektřinou domácnost

  6:00aktualizováno  6:00
Toyota zmenšila palivové články. Koncept FCV dokáže s plnými nádržemi vodíku projet přibližně 500 km.

Koncept Toyota FCV 001 | foto: ToyotaSME.sk

Toyota ukázala na veletrhu elektroniky CES v Las Vegas prototyp vozidla FCV na elektrickou energii. Vyrábí ji kompaktní vodíkový palivový článek.

Zásobník palivových článků je menší než v předchozích vozidlech s touto technologií. Výrobce ho umístil pod sedadly spolu se dvěma vodíkovými nádržemi.

Nahradí elektrárnu na celý týden

Vozidlo je výjimečné tím, že dokáže zastoupit generátor elektrické energie. Například, pokud se přeruší dodávka v běžné síti.

Fotogalerie

Palivový článek je schopen napájet energií běžnou domácnost celý týden. To však za předpokladu, že jsou obě nádrže plné vodíku.

Automobilka zároveň vyvinula zařízení určené pro integraci do domu. Vozidlo se po připojení nejen nabíjí, ale je připraveno elektrickou energii i předat.

Dojezd : přibližně 480 km

Primárním posláním však stále zůstává doprava pro čtyři cestující bez škodlivých emisí během provozu. Tak jako všechny vozy, kde je zdrojem energie palivový článek, i Toyota FCV během jízdy produkuje jen vodní páru.

Podle informací japonské značky, nádrže plné vodíku umožní automobilu dojezd zhruba 480 km. Naplnění obou nádrží by nemělo trvat déle než tankování běžného auta fosilním palivem, při zachování požadované bezpečnosti.

Budoucnost vodíku v autech je nejistá

V čistém a stroze zařízeném interiéru je namontován systém Toyota Touch Life se dvěma obrazovkami. Uživatel získá přístup k hlavním ovládacím prvkem systému infozábavy. Níže umístěný dotykový displej s grafickými symboly je určen k ovládání navigačního systému, audiosystému a klimatizace.

Myslíme si, že vozidla na vodík s palivovým článkem mohou být jedním z ekologických řešení. Před sebou mají však ještě dlouhou cestu plnou zatím nevyřešených problémů. Mezi první z nich patří pořizovací cena a dostupnost sítě čerpacích stanic nabízejících vodík.

Článek publikujeme ve spolupráci s auto.sme.sk

Autor: , SME.sk

 

Najdete na iDNES.cz

technická podpora: +420 734 517 369, eduard.vachovec@automodul.cz
AutoModul.cz | obchod@automodul.cz