skok na navigaci skok na obsah

Automodul.cz

Toyota na vodík ujede 675 kilometrů, možná bude běžným autem

  17:29aktualizováno  17:29
Toyota zdokonalila koncept FCV-R a vylepšila vodíkové palivové články.

Toyota na vodík ujede 675 kilometrů, možná bude běžným autem | foto: ToyotaMartin VoskoSME.sk

Toyota potvrdila, že zdokonalená verze konceptu FCV-R se objeví na autosalonu ve Frankfurtu. Koncepční vozidlo, jehož zdrojem energie je palivový článek, se poprvé objevilo už v roce 2011 na autosalonu v Tokiu.

 Koncept FCV-R je dlouhý 4 745 mm, široký 1 790 mm a vysoký 1 510 mm. Disponuje pohonným systémem, který je podobný dnešním hybridním soustavám.

Spalovací motor však nahradily palivové články a klasickou nádrž na fosilní palivo vystřídá tlaková nádoba na vodík. Elektromotor si své místo našel pod přední kapotou a pohání kola přední nápravy.

Zdokonalený palivový článek je o polovinu menší než jeho předchozí generace, a to při dvojnásobně vyšší "hustotě výkonu" (3kW / l).

Toyota si od něj slibuje zvýšení praktičnosti v zavádění systému do běžných aut a zároveň snížení jeho výrobní ceny.

Toyota na vodík ujede 675 kilometrů, možná bude běžným autem

Toyota na vodík ujede 675 kilometrů, možná bude běžným autem

Nový systém palivových článků by měl být tak kompaktní, že jeho zabudování do vozidla se neprojeví negativně v prostoru pro posádku nebo zavazadla. Palivové články si své místo našly pod podlahou vozidla.

Pro uložení rekuperované energie, například během brzdění nebo jízdy z kopce, slouží akumulátory uložené také pod podlahou vozidla. Toyota tvrdí, že koncept FCV-R během testů dosáhl maximální dojezd 675 kilometrů.

Jedinou emisí během jízdy je vodní pára.

Většina automobilek, které zdokonalují své palivové články, považují období 2015 až 2020 za přechodné. Po tomto období by se měla vozidla, která využívají vodíkové palivové články, objevovat na silnicích už zcela běžně.

Článek publikujeme ve spolupráci s auto.sme.sk

Autor: , SME.sk

 

Najdete na iDNES.cz

technická podpora: +420 734 517 369, eduard.vachovec@automodul.cz
AutoModul.cz | obchod@automodul.cz