skok na navigaci skok na obsah

Automodul.cz

Video: Toyota testuje vlastní "Segway"

  6:00aktualizováno  6:00
Japonské město Tsukaba se až do roku 2016 stane testovacím centrem pro osobní dopravní prostředek. Malý a skladný Windglet vás může vozit po bezbariérovém městě dvě hodiny.

Osobní dopravní prostředek Segway, není ve velkoměstech ničím výjimečný. Dvoukolový elektrický "vozík" vyvinutý a vyráběný od roku 2001 americkou společností se stejnojmenným názvem, si našel na celém světě množství fanoušků i profesionální uplatnění.

Využívá ho často městská policie, ale existuje také ve verzích "off-road", kdy kromě překonávání obrubníků, schodů nebo eskalátorů dokáže Segway ještě mnohem více. Na jeho pohon slouží elektromotor napájený akumulátorem, stabilitu udržuje soustava gyroskopů řízená elektronikou.

Běžný model je schopen bez problémů dosáhnout rychlosti 20 km / h a na jedno nabití sloužit nejednou i celou pracovní směnu.

Zakázaný Segway

Ne na celém světě a ve všech městech je jeho dovádění dovoleno. Například Spojené království zakázalo používání Segway na veřejných komunikacích, později dokonce i na chodnících. Podobné dilema vedou i zástupci hlavního města Prahy, ale zatím bez přímého zákazu.

Hlavní kámen úrazu je v jeho rychlosti a tedy i v potenciálním nebezpečí pro chodce. A tady už se dostáváme k jeho novějšímu následníkovi, vyvinutého automobilkou Toyota.

Tři velikosti pro každého

Winglet - je mnohem menší, skladnější a pracuje na podobném, již ověřeném principu jako Segway.

Toyota Winglet

Toyota Winglet

Do testovacího provozu se dostal až po pěti letech vývoje a vůči svému americkému bratrovi na první pohled nenabízí takový potenciál, ale svými rozměry a mnohem nižší maximální rychlostí splňuje nároky na pěší provoz.

Výhodou je i výběr ze tří velikostních modelů, mezi nimiž je i tzv.. "Hadsfree", tedy nemá klasický ruční držák. Vejde se tak i do kufru běžného auta.

Po jedné hodině nabíjení vás odveze do vzdálenosti 5 až 10 km rychlostí 6 km / h.

Zkušební provoz winglety bude probíhat až do března 2016 a má ověřit jeho potenciál a odlehčit dopravu od používání motorového vozidla na krátkých trasách.

Zbývá zamyslet se, jak dopadneme s winglety - malým Segwayem, v našich "velkoměstech", kde chodníky častokrát nesplňují ani základní nároky pro pěší chůzi, nebo dětský kočárek.

Toyota Windglet
ModelSML
StylSportyActiveUniversal
 Váha9.9kg12.3kg12.3kg
Doba nabíjení60 min do plné kapacity15 minut do 80% kapacity15 minut do 80% kapacity
Dojezd5 km (1 hodina)10 km (2 hodiny)10 km (2 hodiny)
Poloměr otočení0m (schopný otočit se na místě)0m (schopný otočit se na místě)0m (schopný otočit se na místě)
Maximální rychlost6km / h6km / h6km / h
Maximální stoupáníMax. úhel 20 ° / Max. permanentní úhel 10 °Max. úhel 20 ° / Max. permanentní úhel 10 °Max. úhel 20 ° / Max. permanentní úhel 10 °
Maximální vertikální výška schodu2cm s pasažérem vážícím 80 kg (v podstatě bezbariérové ​​prostředí)

Článek publikujeme ve spolupráci s auto.sme.sk
 

Autor: , SME.sk

 

Najdete na iDNES.cz

technická podpora: +420 734 517 369, eduard.vachovec@automodul.cz
AutoModul.cz | obchod@automodul.cz