skok na navigaci skok na obsah

Automodul.cz

Volkswagen Passat slaví 40. narozeniny. Prohlédněte si, jak se měnil

  8:08aktualizováno  8:08
V červenci 1973 začal Volkswagen produkovat první generaci modelu Passat a zatím bylo do celého světa dodáno více než 20 milionů kusů tohoto modelu.

Volkswagen Passat | foto: VolkswagenSME.sk

Před 40 lety debutoval nový model značky Volkswagen, který přišel s tehdy novou technikou a nadčasovým designem. Veřejnosti byl představen v květnu 1973. V červenci, přesně před čtyřiceti lety, začala automobilka model Passat vyrábět.

Verze Fastback navržená Giorgiem Giugiarem, po kterém následovalo kombi s označením Variant, přesvědčila zákazníky už jako nováček střední třídy. První Passat, který vycházel z modelu Audi 80, zůstal na programu do roku 1980. Vyrobených bylo 2,5 milionu vozů s interním označením B1.

historie vozů VW Passat

historie vozů VW Passat

Nástupce modelu B1 byl také vyráběn ve verzích Fastback a kombi, v nabídce zůstal až do roku 1987. Tento model dostal nové technologie: pohon všech kol, turbodiesel, pětiválcový benzínový motor a zkratku E pro technologie přispívající ke snížení spotřeby paliva, která byla předchůdcem současné BlueMotion.

Automobil osmdesátých let byl vyráběn nejen v Emdenu (Německo), ale také v Belgii, Španělsku, Brazílii, Mexiku, Jižní Africe a Japonsku. Volkswagen ale zaznamenal s Passatem úspěch hlavně v Číně. Model Santana B2 se tam vyráběl až do roku 2012, upravená delší verze, Vista, se stále vyrábí.

historie vozů VW Passat

historie vozů VW Passat

S téměř 5,5 milionu vyrobených vozů představuje druhá generace modelu Passat včetně všech jeho verzí najprodukovanější modelovou řadu z celé rodiny Passat.

Modely Passat třetí (1987-1993) a čtvrté generace (1993-1997) se vyráběly výhradně jako verze sedan a kombi, Fastback už v rodině Passat nefiguroval. Nové aerodynamičtější modely přišly s příčně uloženým motorem a zároveň s větší nabídkou vnitřního prostoru.

historie vozů VW Passat

historie vozů VW Passat

Do nabídky se dostaly motory s technikou TDI, přeplňovaný benzínový motor a dokonce jeden kompaktní šestiválec. Z třetí generace modelové řady Passat se prodalo 1,6 milionu vozů.

historie vozů VW Passat

historie vozů VW Passat

Pátá generace (1996-2005) už dostala i plně pozinkovanou karoserii, ale například i osmiválcový motor dostupný tehdy jen v luxusních vozidlech vyšší třídy. V Číně, kde se dokonce prodávala i jeho prodloužená verze, se vyráběl do roku 2009. Celkově automobilka prodala na celém světě více než čtyři miliony vozů páté generace.

historie vozů VW Passat

historie vozů VW Passat


Začátkem roku 2006 německá značka představila Passat B6, do roku 2009 bylo vyrobeno kolem 1,7 milionu vozů a přinesl s sebou nový typ karoserie, verzi CC - tzv. čtyřdveřové kupé. Poprvé se do nabídky modelu Passat dostala i dvouspojková převodovka DSG.

historie vozů VW Passat

historie vozů VW Passat

Passat B7 přinesl na scénu kromě v podstatě samostatné verze CC další derivát, Alltrack s výše uloženou karoserií a na přání dodávaným pohonem všech kol.

Do konce roku 2012 vyrobil Volkswagen celkem více než 20 milionů modelů Passat po celém světě.

historie vozů VW Passat

historie vozů VW Passat

Článek publikujeme ve spolupráci s auto.sme.sk

Autor: , SME.sk

 

Najdete na iDNES.cz

technická podpora: +420 734 517 369, eduard.vachovec@automodul.cz
AutoModul.cz | obchod@automodul.cz